Recenze deskové hry Squid Game

Oliheň_01

Znáte Hru na oliheň? Že ne? Tak to pravděpodobně nemáte doma Netflix… A nejspíš jste minulý rok touhle dobou neměli ani přístup k internetu, protože o tomhle jihokorejském dramatickém seriálu mluvil kde kdo! Dokonce se na jeho motivy začaly pořádat i tématické akce! A teď si ji můžete dát i u vás v obýváku!

Pokud už jste seriálovou Hru na oliheň viděli, máte v celku jasnou představu o tom, co vás v krabici její deskové verze čeká. Pokud ne, máte dvě možnosti. Buďto si ji nejprve jděte pustit, nebo se do téhle party hry vůbec nepouštějte… Největším plusem a zároveň mínusem téhle deskovky je totiž to, jak dobře pracuje s atmosférou, kterou dokázala vytvořit její předloha. Přestože před vámi bude na stole jen pár balíčků karet a hracích desek, stejně budete mít pocit, jako byste skutečně sprintovali proti panence s pohybovým senzorem nebo se přetahovali nad propastí! Jenže nic z toho netvoří sama a spoléhá na to, že si tohle všechno v hlavě automaticky spojíte. No a funguje to skvěle! Když si máte co spojit… Byli jste varování, jde se hrát!

Na začátku hry dostanete sedm týmových žetonů a svůj týmový balíček karet, pomocí kterých budete ovládat svůj tým v některých minihrách. Jako první je tu samozřejmě ikonická červená, zelená. Ta se ovládá dvěma balíčky karet, jedním pro pohyb vašeho týmu a druhým pro detekci panenky. Vyberete kartu s určitou rychlostí a modlíte se, že v balíčku panenky nebude stejné číslo. Pokud si pak vyberete nulovou kartu, můžete strkat do svých soupeřů a efektivně je tak likvidovat! Členové vašeho týmu, kteří se dostanou na konec, postupují do dalšího kola. Druhá je dalgona, ve které musíte “vyřezat“ tvary do cukrových placek. Tady otáčíte karty ze společného balíčku a podle nich posouváte své žetony. Máte na to tři kola a otáčet karty můžete tak dlouho, dokud nenarazíte na kartu křup. Žetony, které ale nestihnou vyřezat svoje tvary, jsou po skončení odpočtu vyřazeny, takže času není nazbyt. Stejně jednoduchá je i přetahovaná. Rozmístíte žetony na obě strany propasti a následně podle počtu žetonů na svých stranách všichni rozloží karty ze svého balíčku. Strana, která má v součtu vyšší číslo, přežije. Zároveň ale můžete zahrát nulu a využít tak manévr ze seriálu. To samé ale může udělat i protivník a nebo se můžou nuly zároveň vyrušit i v rámci jedné strany!

Kuličky se pak hrají ve dvou variantách. První je sudá, lichá kdy soupeř hádá, jestli máte v ruce jednu nebo obě kuličky. Druhá zase čára, kdy oba hodíte kuličkami a komu spadne blíž červené čáře, přežívá. Skleněný most vás po určení pořadí týmových žetonů vyšle testovat, která strana mostu je na každém poli ta správná. Když se spletete, váš žeton letí do propasti. Dopomoct mu k tomu navíc můžou i ostatní hráči, kteří můžou do ostatních strkat a navíc musíte pohnout, protože vám běží časový limit. Velké finále je samotná hra na oliheň, ve které se musí jeden z vašich žetonů dostat přes všechna pole jako první. Tady využijete všechny přeživší žetony, protože můžete bez skrupulí likvidovat žetony ostatních hráčů pomocí karet z balíčků určených speciálně pro tuhle minihru.

A to je všechno. Za nějakých pětačtyřicet minut máte odehráno a pokud jste se nestačili vzájemně povraždit, můžete se pustit do další partie! Nikdy bychom nevěřili, že sada dětských miniher bude taková sranda, ale autoři si zaslouží poklonu za to, jak jednoduše a zároveň funkčně všechno zpracovali! Vzájemně si škodíte, taktizujete s tím, které karty odehrát, modlíte se, a vaše napětí roste s každým ztraceným žetonem! Jen málo škodících deskových party her mimo klasické karetky jako jsou naříklad Labilní jednorožci (recenzi jejich přisprostlé edice najde zde) funguje až takhle dobře!

Co se zpracování týče, téhle hře není za těch cca sedm stovek prakticky co vytknout! Krabice vám ostudu na polici rozhodně neudělá, hrací desky jsou odolné a karty při míchání díky své povrchové úpravě krásně kloužou. Obě kuličky mohly být skutečné kuličky, ale pak by s nimi paradoxně nebyla při čáře taková zábava. Obzvláště velkou pochvalu si zaslouží manuál, který má jednotlivé hry krásně rozdělené na stránky, takže vždycky budete během prvních partií hned vědět, kde hledat. Za zmínku stojí i základní instrukce parádně vyvedené na bočních stranách krabice, kterou budete stejně využívat k odhazování žetonů, takže je budete mít pořád po ruce! Insert tu sice chybí, za ty peníze to ovšem hře klidně odpustíme.

Naše deskovkářská rubrika je prakticky postavená na adaptacích, takže něco málo předělávek popkulturních šlágrů už nám redakcí prošlo. Zatím se ale žádná nepovedla tolik, jako právě desková adaptace jednoho z největších hitů streamovací služby Netflix, seriálu Squid Game! Lepší vánoční dárek pro jeho fanoušky budete momentálně shánět jenom hodně těžko!

Plusy a mínusy:

  • extrémně rychlá a návyková hratelnost
  • skvělé využití seriálem vybudované atmosféry
  • takřka dokonalé převedení podstaty seriálu do hry
  • bez shlédnutí seriálové předlohy je to v podstatě o ničem

Počet hráčů:

Herní doba:

Doporučený věk:

Lokalizace:

Distributor:

Obsah balení:

3-6

45 minut

16+

ANO

Asmodée-Blackfire

2 hrací plány, 72 týmových žetonů, 36 karet hráčů, 7 karet Panenka, 11 karet Dalgona, 24 karet Oliheň, 4 žetony k sestavení kuliček, 8 dlaždic Skleněného mostu, 4 karty s figurínami a stěnami, 1 odpočet, 2 ukazatele času + česká a slovenská pravidla

Podobné příspěvky