Recenze: Sniper Elite 5

Sniper Elite 5_09

Když se přemnoží havěť zvedající pravačku, má svět jen málo možností. Tou nejjistější je B. J. Blazkowicz, ovšem po něm zůstává kromě mrtvol nacistů, taky práce pro demoliční četu. Proto je v mnoha ohledech vhodnější Karl Fairburne. S egem drsného Harryho a lstivostí kojota pomáhá dějinám držet svobodný krok. A to i v zemi galského kohouta, kam ho zavedl tajemný Projekt Kraken.

RECENZI SI MŮŽETE PUSTIT NÍŽE VE VIDEU!

V jádru je to jedno. I kdyby odstřelovačská elita vyrazila zachránit vinice před nálety špačků, důležitá je hratelnost, pro kterou je příběh jen vodící linkou a důvodem existence nacistů. Důležité jsou úkoly a cíle k eliminaci. A jestli je důvodem výroba supertajné zbraně nebo loupež receptu na zrající sýr nehraje roli.

Co dělá značku studia Rebellion jedinečnou, je dobové zasazení, pružnost při plnění misí a samozřejmě způsob, jakým nepřátelé odcházejí k bráně pekelné. A začínající medici budou mít radost, protože rentgenové záběry jsou zase o kus detailnější. Možná se budete divit, co všechno ukrývá lidské tělo, až jím proletí projektil, kus motoru nebo čepel nože. Rozhodně nepodceňujte průzkum prostředí. Munice a výbušniny různých typů rozšiřují herní možnosti do takové míry, že se z Karla stává noční můra Třetí říše.

Pochvalu zaslouží i design jednotlivých lokací. Oproti minulému dílu mají mapy lépe rozvržené koridory, což eliminuje hluchá místa a zdlouhavé přesuny prázdnou pustinou. Jasně, míst pro dálkovou likvidaci je poskromnu, ale Sniper Elite už delší dobu směřuje ke konceptu Hitmana. Proto mu nemáme za zlé, že cíl zavře třeba do útrob gotického hradu, kde by Karl využil spíš Hammer of Dawn, než pušku s optikou.

Škoda, že pěkná prostředí sabotuje otevřený svět. Hrdina má často problémy s neviditelnými překážkami, křovím nebo deseticentimetrovým plůtkem. Automatické krytí je pak vyloženou loterií, kde někdo cinknul tikety. A je jedno, jestli jde o kamufláž nebo přikrčení za valem. Kradmý postup je proto neustále konfrontován s primitivními chybami a… s diagnostikovanou demencí umělé inteligence.

Divili jste se někdy, proč Německo prohrálo druhou světovou? Po výletu do Francie se budete divit, že si to vůdce nestřelil dřív. AI reaguje opožděně, v omezeném koridoru a s klapkami na uších. Slyší tlumený výstřel ze vzdálenosti 100 metrů, ale přejde výbuch auta o ulici dál. Nechá do sebe střílet bez vydání hlásky a místo podpory raději uteče.

A s takovým materiálem se špatně hraje na ducha rozvracejícího Adolfovu velmoc. Hlavně když nedostatky plynou z pohodlnosti vývojářů, a ne z neznalosti. U všech Karlů, vždyť jde už o pátý díl.

Podobné příspěvky