Recenze deskové hry 7 divů světa – Duel

Sem tam se nám dostane na stůl deskovka, která nemá nic společného s videohrami ani popkulturou. Jednou z nich je i 7 divů světa: Duel, pro dva hráče speciálně upravená verze populární deskovky 7 divů světa! Takhle tichou domácnost jsme doma už dlouho neměli…

V každém ze tří místních věků rozložíte podle pokynů karty tak, aby se vzájemně překrývaly. Pak se s protivníkem střídáte v jejich odebírání tak dlouho, dokud žádná nezůstane a nepřejdete do dalšího věku. Jakmile se dobere poslední karta ve třetím věku, hra končí a vyhrává ten, kdo má více vítězných bodů z karet, jejich efektů, zbylých peněz a titulních divů světa. Jednoduché? To si ještě povíme!

Karty mají několik barev. Hnědé reprezentují produkci základních surovin a šedé produkci zboží, kdy obojí můžete utrácet právě za stavbu dalších budov. Čím více přitom karet s tou kterou komoditou máte, tím dražší je její nákup pro protivníka. Takový monopol na dřevo nebo kámen dokáže protistraně solidně zkazit den! Zlaté karty zase posilují váš obchod, poskytují další dodatečné suroviny z karavan, případně generují jednorázové bonusy v podobě dalších mincí. Jako bonus navíc každá zlatá karta na vaší straně stolu přidává jednu minci při akci prodeje karty, ke které se ještě dostaneme. Modré karty zastupují vesměs drahé budovy generující hromady vítězných bodů podobně jako fialové karty cechů dostupné v posledním věku.

No a pak jsou tu karty červené a zelené. Ty první posouvající žeton vojenského vítězství stále blíž k protivníkovu městu a cestou pálí obsah jeho pokladnice. Nepřináší příliš vítězných bodů, ale zase dávají šanci zavřít hru i bez nich. Jakmile totiž plastový podstavec jednou projde branami soupeřovi metropole, vyhráváte bez ohledu na to, kolik ještě do konce zbývá karet! Pravděpodobnost, že se vám to povede je sice nízká, už jenom samotné riziko ovšem nutí protihráče investovat do vlastní armády a narušuje tak jeho vlastní plány.

Třetím způsobem, jak se vyhnout finální zkoušce z matematiky (těch bodíků budete sčítat napříč několika různými zdroji celkem hodně, ke hře je dokonce přibalený užitečný notýsek) jsou zelené karty technologického pokroku. Ty jednak generují slušné množství vítězných bodů, ale hlavně na sobě mají symboly různých technologií. Když se vám povede nashromáždit šest z nich, jste na tom stejně jako byste dosáhli nadvlády hrubou silou! Pokud se vám navíc povede získat dva symboly stejné technologie, můžete si vzít jeden z pěti připravených žetonů pokroku poskytujících nejrůznější bonusy!

Nikdy přitom nevíte, které karty a technologie se vám povede ukořistit, jaké cechy se objeví v třetím věku a hlavně do čeho vám protivník hodí vidle! Ve svém tahu přitom sice musíte vždycky vzít jednu dostupnou kartu, ale nemusíte ji nutně přidat do svého města. Můžete ji totiž použít jako základ pro stavbu jednoho ze svých dostupných monumentů, případně ji odhodit a vzít si místo ní nějaké ty penízky k dobru. Právě v těchto možnostech spočívá taktická hloubka každé partie. Nemáte na postavení konkrétní karty ve svém městě a víte, že její použití odkryje další kartu, která vašemu protivníkovi hodně pomůže? Použijte ji jako základ pro stavbu monumentu se schopností hrát po jeho vybudování znova! Nebo jenom nechcete, aby se nějaká dostupná karta dostala do rukou nepříteli? Prodejte ji a vyfasujte peníze, které se vám budou vždycky hodit! Takhle si navzájem házíte klacky pod nohy doslova do poslední karty a v mezičase posilujete vlastní pozice v přípravě na nevyhnutelný finální součet. Za cca půl hodiny je hotovo a můžete rozehrát novou partii. Navíc vám stačí jenom jedna oběť, takže ušetříte čas naháněním kamarádů a peníze za jejich pohoštění! Jen pokud budete náhodou hrát s partnerkou, nechte ji občas vyhrát…

Pochvalu si zaslouží i kvalitně navržený insert. Ten má tři pozice pro kartičky jednotlivých věků, ale pokud je všechny dáte do slotu pod desku války (která má navíc připravené výřezy pro připojení obou rozšíření, Panteon a Agora, na která se brzy taky podíváme), nebudou vám po krabici nikam putovat. Žetony a mince zase schováte pod karty divů světa a zápisník na výsledky. To ze hry společně s menšími rozměry její krabice dělá ideálního společníka na dovolenou! Máte rádi taktické hry, kvůli kterým nemusíte svolávat menší armádu deskovkářů a vyhradit si půl dne? 7 divů světa: Duel se u vás doma zaručeně neztratí!

Plusy a mínusy:

  • svižná a přitom komplexní hratelnost
  • kompaktní rozměry balení a skvělý insert
  • obrovské taktické možnosti
  • příprava druhého a třetího věku trochu vytrhává z tempa

Počet hráčů:

Herní doba:

Doporučený věk:

Lokalizace:

Distributor:

Obsah balení:

2

30 minut

10+

ANO

ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

1 herní deska, 85 karet, 45 žetonů, 1 blok, 1 figurka, 1 rychlý přehled + pravidla hry

It's time to Duel

It's time to Duel
95 100 0 1
Napsal: Jan Kotrba
Napsal: Jan Kotrba
95/100
Míra zábavnosti iHrál doma i venku, když bylo sucho
The best
Total
0
Shares
Napsat komentář
Related Posts