Recenze karetní hry Splendor

Kamenné výrazy, na hromádkách úhledně vyskládané žetony, hráči počítající jako o život a čekající na to, jaká karta se objeví na stole jako další… Přesně to je poker… Jo a taky Splendor!

Tahle karetní hra je přitom na první pohled úplně jednoduchá záležitost. Na stole máte žetony drahých kamenů a zlata, které tu slouží jako univerzální platidlo schopné nahradit libovolný drahokam. Dál před vámi leží tři balíčky karet a vedle nich vždycky čtyři vrchní karty z každého balíčku. Nad nimi jsou pak šlechticové čekající, až je zaujmete. Připraveno máte všechno za pár minut a můžete začít budovat své klenotnické impérium. Jenže poměrně záhy zjistíte, že nic není tak jednoduché, jak by se mohlo podle pár stránek návodu zdát…

V každém kole můžete provést jednu ze čtyř akcí. První dvě jsou možnost vzít jeden žeton drahokamu až ze tří dostupných hromádek nebo dva z jedné, pokud se na dané hromádce nachází alespoň čtyři žetony. Žetonů ovšem není moc. Po použití se sice vrací zpátky do banku a každý hráč jich může mít dohromady maximálně deset, i tak se vám může poměrně rychle stát, že nebudete mít k dispozici barvu, kterou byste potřebovali. Tady přichází ke slovu třetí akce, kterou je rezervace karet ze stolu. Jednoduše si vyberete kartu, tu si vezmete do ruky a k tomu žeton zlata jako bonus, pokud tedy ještě nějaké zlato v banku je. Takové karty můžete mít v ruce až tři ale pozor, zbavit se jich můžete jen tak, že je za jejich odpovídající cenu vyložíte! Tím se dostáváme k akci poslední, a to nákupu karet. Každá taková karta vám dává bonus v podobě konkrétního drahokamu, o který platíte méně při dalších nákupech. Vašim cílem je pak získat patnáct vítězných bodů z nakoupených karet nebo podpory šlechticů, které se vám podaří zaujmout. Vtip nicméně spočívá v tom, že soupeři vám můžou aktivně odepírat zdroje i rezervovat karty a všechno velice rychle graduje. Každá chyba vás tak stojí drahocenné tahy a schopnost všechno si dopředu spočítat a naplánovat je ve finále mnohem cennější než všechny drahokamy na stole! Klasické easy to play, hard to master… Zkrátka naše oblíbená obtížnost!

Zpracování je na první pohled jedním slovem nádherné! V kvalitním plastovém insertu má všechno své místo a při otevření krabice si skoro připadáte, jako byste se právě vrátili z klenotnictví a ne obchodu s deskovkami. I žetony drahých kamenů a zlata patří mezi to nejlepší, co se vám v rámci deskových a karetních her dostane do rukou. Kvalitní pokerové zpracování přímo vybízí k tomu, abyste si s nimi během čekání na svůj další tah a plánování strategie hráli! Karty šlechticů jsou z kvalitního kartonu a ty základní se taky jen tak neošoupou. Při návrhu balení se zároveň počítalo s tím, že je budete chtít mít v obalech, takže pokud se k němu budete chovat alespoň trochu slušně, vydrží vás Splendor bavit dlouhé roky. Vizuály na jednotlivých kartách mohly být sice rozmanitější, stejně ale budete většinu času řešit hlavně cenu a přínos jednotlivých karet. Jediné co tak může někoho zamrzet je velikost samotné krabice. Její obsah by se totiž klidně vešel i do daleko menší, která by se pak mnohem snáze vtěsnala do kufru nebo batohu při cestě na dovolenou, kam bychom si sebou tuhle rychlovku moc rádi vzali. Na druhou stranu nic vám nebrání vysypat žetony do pytlíku, karty zavřít do plastového sáčku, strčit to všechno do kapsy a vyrazit do světa! Až nás skoro překvapuje, že neexistuje i kapesní verze. I když za těch něco málo přes sedm stovek, za které se dá tahle karetní hra sehnat, už to vlastně ani není třeba!

Splendor je jedna z těch karetních her, které se neztratí v žádné domácnosti, naučíte se ji za pár minut a budete ji vytahovat ze skříně i roky potom, co k ní zasednete poprvé! A kdyby vás náhodou bavit přestala, pořád je tu rozšíření a varianta Splendor MARVEL! O těch ale až někdy příště.

Plusy a mínusy:

  • jednoduchá pravidla
  • svižná návyková hratelnost
  • opravdu hodně kvalitně zpracované komponenty
  • menší rozmanitost vizuálů na kartách

Počet hráčů:

Herní doba:

Doporučený věk:

Lokalizace:

Distributor:

Obsah balení – základní hry:

2-4

30 minut

10+

ANO

ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

40 luxusních plastových žetonů drahých kamenů, 90 karet rozvoje, 10 kartiček šlechticů pravidla + pravidla

Bejeweled

Bejeweled
90 100 0 1
Napsal: Jan Kotrba
Napsal: Jan Kotrba
90/100
Míra zábavnosti iHrál doma
Amazing
Total
1
Shares
1 comment
Napsat komentář
Related Posts
VYSÍLÁME!
PRÁVĚ NEVYSÍLÁME