Recenze karetní hry Bulánci: Speciální jednotky

Kdy padne první výstřel druhé polštářové války na našich herních zařízeních se zatím neví… Na našich stolech už ovšem peří létá na všechny strany! Zabrali je totiž Bulánci: Speciální jednotky, kteří nakonec dorazí nejenom do domácností části podporovatelům polštářové nadvlády, nýbrž i na regály obchodů!

Pravidla jsou jednoduchá. Na začátku každé bitvy si líznete 4 karty z dobíracího balíčku a vyskládáte je do dvou řad před sebe lícem dolů. Na ty dvě bližší se podíváte. S protihráči se pak střídáte v jednoduché akci. Nejdřív si prohlédnete vrchní kartu z odhazovacího balíčku. Pokud se vám hodí, vezmete ji a nahradíte s ní jednu ze svých karet, které jsou stále lícem dolů. Když se vám nehodí vrchní karta z odhazovacího balíčku, můžete si líznout jednu z dobíracího a stejným způsobem použít tu. No a když se vám nehodí ani ta, můžete ji odložit na odhazovací hromádku a otočit jednu z karet, které máte před sebou na stole. V každém případě skončí na odhazovací hromádce jedna nová karta a vy budetete mít před sebou o jednu odhalenou kartu víc. Jakmile před sebou všichni budou mít čtyři odhalené karty, sečte se celková síla výsledné speciální jednotky a velitel s tou nejsilnější získá nový knoflík na povlak! Kdo jich jako první nastřádá pět, ten vyhrává.

Stejní vojáci vám pak generují bonusovou sílu a někteří mají speciální efekty jako jinak nuloví diplomaté, kteří v páru zdvojnásobují sílu ostatních jednotek. Postupka přidává bonusové body, a když se vám navíc povede získat 4 stejné karty, automaticky vyhráváte bitvu a velení vás ještě povýší rovnou o dvě hodnosti. A to se vyplatí! V balíčku se pak nachází ještě tři druhy negativních červených karet. Nepřítel naopak sílu vaší jednotky o dva body snižuje, mina v jednotce vaše polštáře pošle do péřového nebe, leda byste v ní zrovna měli minéra, a duch je mrtvá váha, ale dá se hrát s pravidlem, že před součtem bodů si místo něj můžete líznout náhodnou kartu z dobíracího balíčku. Druhou variantou jsou kooperativní mise. Ty se hrají úplně stejně s tím rozdílem, že vaším cílem není zmasakrovat protihráče, nýbrž protivníka na kartě mise. Jasně, je to veskrze primitivnější verze pokeru, jenže tohle jsou Bulánci, polštáře se zbraněmi, co si olovem vzájemně čechrají peří. Pokud jste čekali něco komplexnějšího, máte špatnou karetku.

Zpracování odpovídá hlavnímu účelu hry coby sběratelskému předmětu. Balení je tak nádherně zpracované a kvalitní. Insert je sice jenom kartonový, i když by mu víc slušel plast, účel ovšem stoprocentně plní a navíc se dá vyndat pro případ, že byste chtěli karty dát do větších obalů. Kartonové žetony knoflíků by se slušelo nahradit za skutečné knoflíky, ale až si pro ně půjdete do galanterie, tak pochopíte, proč v balení nakonec nejsou. Každopádně si tam tak aspoň můžete vybrat vlastní! Dál už zbývá jenom jednoduchý kapesní návod, který je taktéž z kategorie těch funkčních a praktických. Mohli bychom spekulovat jestli je těch cca 449 korun odpovídající cena, ale vzhledem k tomu, že hra měla jít původně pouze jako bonus pro podporovatele kampaně na novou verzi legendární videohry, nějaká ta koruna navíc za možnost si ji vůbec pořídit samostatně je přijatelná daň.

Sháníte pěkný kousek české herní historie do sbírky, nebo jen máte rádi rychlé nenáročné karetní hry? Bulánci: Speciální jednotky se u vás doma rozhodně neztratí! Jen bacha, aby vám nezverbovali doma polštáře a ty vás pak nezadusily ve spánku!

Plusy a mínusy:

  • svižná hratelnost
  • jednoduchá pravidla
  • nádherný sběratelský box
  • pro někoho málo komplexní

Počet hráčů:

Herní doba:

Doporučený věk:

Lokalizace:

Distributor:

Obsah balení – základní hry:

2-4

5-15 minut

7+

ANO

Asmodée-Blackfire

44 karet, 20 žetonů + pravidla

Polštářová bitva

Polštářová bitva
79 100 0 1
Napsal: Jan Kotrba
Napsal: Jan Kotrba
79/100
Míra zábavnosti iHrál doma
Very good
Total
1
Shares
Napsat komentář
Related Posts
VYSÍLÁME!
PRÁVĚ NEVYSÍLÁME