Recenze deskové hry Pán prstenů: Putování po Středozemi

Pan Prstenu_01

V dávných časech, kdy se deskovkáři ještě schovávali před zraky lidstva ve sklepech, byl na dobrodružství potřeba papír, tužky, sada kostek a hromada fantazie. Jenže čas plynul a čarodějové, válečníci i lotři mohli nejen vystoupit na světlo, ale zbavit se i historických propriet. Kostky tak nahradily karty a pána jeskyně mobilní telefon…

Pán prstenů: Putování po Středozemi je v podstatě na pravidla zjednodušené Dračí doupě s tím rozdílem, že pána jeskyně vám dělá aplikace, kterou si před začátkem hraní budete muset stáhnout do mobilu, tabletu, nebo na počítač. A je to právě ona, která vám z v krabici dostupných komponent vytvoří celé dobrodružství! Proč tedy celou hru nehrát rovnou v ní? Právě v dokonalém propojení technologie, kartonu a plastových figurek spočívá celé kouzlo téhle deskovky!

V balení nenajdete žádné balíčky karet s kampaněmi, náhodnými událostmi ani počítadla poškození nepřátel. O to se stará právě aplikace. Pamatuje si životy a speciální schopnosti jednotlivých skupin nepřátel, dává pokyny pro jejich pohyb a vyhodnocuje útoky na vaše geroje. Řekne vám, jak postupně poskládat mapu z dostupných dílků a dokonce vám pomocí mlhy na obrazovce naznačí, kam budete postupně dílky přidávat, takže si můžete na stole všechno předem poštelovat. Dá vám pokyny, kam rozmístit náhodné události a následně vám při jejich odhalení řekne, co se bude dít. Část scénářů se pak odehrává na speciálních mapách, které zase skládáte z velkých čtvercových desek a žetonů, které na nich vytvářejí nejrůznější překážky s rozličnými efekty.

Apka vám hlídá i získané zkušenosti, které vám dá po dokončení scénáře k dispozici na vylepšování balíčků vašich postav a samozřejmě ukazatel konce scénáře. Všechno tohle dohromady výrazně redokuje množství komponent v balení hry a zároveň výrazně snižuje celkovou obtížnost hraní z hlediska přípravy a hlavně udržení přehledu o všem, co se na stole děje. Můžete se tak soustředit na samotné dobrodružství místo toho, abyste neustále lustrovali pravidla a přemýšleli, jestli jste někde nějakou příběhovou akci neprovedli špatně. To, že aplikace vám k tomu všemu ještě v klíčových momentech hraje odpovídající hudební podtext a pamatuje si váš postup už jsou jen třešinky na dortu. Jak jsme se ze začátku báli, že nám aplikace zkazí zážitek, tak teď si nedovedeme představit, že bychom ještě někdy hráli nějakou příběhovou deskovku, která by vlastní neměla! Za nás bychom tohle klidně brali i v dalších podobných hrách, i kdyby pouze jako pomocnou záležitost k jinak klasickému řešení!

No a pokud jde o to, co před vámi bude fyzicky ležet na stole, tak vás čeká vesměs klasická dobrodružná deskovka. Na začátku si každý vybere z nabídky šesti hrdinů a nafasuje jeho přehledovou kartu a figurku. Následně si každý vybere vybavení a povolání, která dále dotvoří váš herní styl. Tady se ovšem sluší podotknout, že v základní hře reálně na výběr moc mít nebudete, protože všechno je optimalizované pro konkrétní kombinace. Jakmile se vám ovšem možnosti rozrostou o obsah všech rozšíření, začne být situace podstatně zajímavější a můžete sáhnout i po některých hodně zajímavých variantách!

Následuje složení vašeho balíčku karet ze základních karet, které jsou stejné pro každého, speciálních karet daného hrdiny a základních karet povolání plus jedné karty slabosti. Výsledný balíček má dvě hlavní funkce. První je rozhodování o výsledku zkoušek a střetů. Na rozdíl od Dračáku byste tady totiž kostky hledali marně! Pán prstenů: Putování po Středozemi totiž patří mezi moderní deskové hry i co vyřazení absolutní náhody z rovnice. Pokaždé, když vás tedy aplikace vyzve k plnění nějaké výzvy nebo boji, zjistíte si, kolik má v potřebné vlastnosti váš hrdina bodů a z vašeho balíčku si líznete odpovídající počet karet. V jejich horní části pak najdete buďto symbol úspěchu, inspirace, nebo nic. Zatímco úspěch se počítá jako bod pro splnění výzvy nebo pro použití vlastností vašeho vybavení při střetu, inspiraci můžete v další body úspěchu proměnit investicí žetonů, které kumulujete na přehledové kartě svého hrdiny. Na začátku každého kola a při některých situacích nebo efektech karet a předmětů navíc líznete daný počet karet z balíčku, abyste jednu připravili pro použití efektu v její spodní části a zbytek dali buďto dospodu nebo naopak navrch balíčku. Společně s počítáním karet tak máte solidní možnost jít štěstí naproti a klíčové okamžiky si pojistit! Když si k tomu přidáte i připravené karty a jejich schopnosti, náhoda začíná hrát druhé housle a tempo začíná udávat taktické myšlení a pečlivé plánování! Napomáhá tomu i specializace postav a povolání, kdy někteří členové družiny lépe pracují bok po boku, zatímco jiné je lepší vyslat sbírat stopy do vzdálených koutů mapy. Jde o další mechaniku, díky které má Putování po Středozemi skvělou znovuhratelnost! Mezi jednotlivými scénáři v rámci kampaně pak svoje balíčky a předměty upravujete za získané znalosti a zkušenosti, čímž se připravujete na stále těžší výzvy!

Nesmíme zapomenout ani na souboje, kde se ukazuje další velká výhoda využití aplikace ve spojení s moderním určováním výsledků za pomoci balíčku karet namísto kostek. Při střetu jednoduše líznete tolik karet, kolik je vlastnost vaší postavy používaná u dané zbraně nebo předmětu a počet úspěchů využijete jako platidlo pro dostupné akce. Máte jeden úspěch? Dáte malou ránu za dvě poškození, ty hodíte do aplikace a ona ho přidělí dané skupině nepřátel. Máte úspěchů pět a k tomu meč ukutý na počátku druhého věku nebo tak něco? Dáte ránu za dva, k tomu ránu za tři a jako bonus se při tom pořádně rozmáchnete, takže poškození udělíte všem nepřátelům ve skupině! Žádná počítadla, žádné náhodné hody kostkou, naklikáte celkové poškození, odškrtáte efekty a kocháte se, jak vaši nepřátelé padají jako mouchy. Jo a pokud někdo zbude, aplikace vám okamžitě řekne, kolik schytáte poškození a strachu. Tyhle dva ukazatele vašich životů fungují tak, že si lížete karty z odpovídajících balíčků a vyhodnocujete jejich efekty. Kromě čistého poškození tak můžete schytat i dodatečné nepříjemné postihy. Jakmile se vám pak u přehledové karty vaší postavy nakupí dostatek jedněch nebo druhých, máte poslední možnost podstoupit zkoušku, a když v ní selžete, umíráte a na konci kola to s vámi zabalí i celá družina, tak bacha na to!

Zpracování není, až na hodně citelnou absenci pořadače na karty, co vytknout. Obzvláště s přidáním dostupných rozšíření se množství kartiček stává natolik enormním, že jejich procházením při přípravě scénářů ztratíte víc času, než by se vám nejspíš líbilo. Jde nicméně o detail, který lze relativně snadno vyřešit, i když bychom jeho přítomnost v základním balení silně uvítali. Jinak vás ale čekají nefalšované deskovkářské hody! Karty jsou z kvalitního materiálu, stejně jako všechny kartonové komponenty. Někomu by možná mohlo vadit, že vyobrazení postav se nezakládají na filmových zpracováních Pána prstenů, po umělecké stránce se nicméně i tak pokocháte. Jednotlivé díly mapy do sebe nádherně zapadají a je radost pohledět na jejich malebné zpracování. Vrcholem jsou pak samotné figurky, které jsou dostatečně odolné na to abyste se o ně nemuseli bát a zároveň natolik detailní, že skoro budete cítit puch ze skřetích tlam! A co teprve větší potvory v rozšířeních, ale ty si necháme na příště.

Máte rádi dračí doupě, ale chybí vám kvalitní pán jeskyně? Pán Prstenů: Putování po Středozemi tenhle problém vyřeší a ještě přihodí sadu nádherně zpracovaných figurek na hraní jako bonus! A to máme teprve základ, počkejte až se rozpoutá válka a vyrazíme do temných hlubin!

Plusy a mínusy:

  • nádherně zpracované herní komponenty
  • aplikace obstarávající roli pána jeskyně
  • ohromná znovuhratelnost díky aplikaci
  • vyšší cena pokud budete chtít kompletní sadu včetně rozšíření

Počet hráčů:

Herní doba:

Doporučený věk:

Lokalizace:

Distributor:

Obsah balení – základní hry:

1-5

60 – 120 minut

14+

ANO

Asmodée-Blackfire

22 oboustranných mapových dílů, 28 karet zranění, 6 karet hrdinů, 83 karet předmětů, 15 karet výhod, 2 oboustranná bojiště, 21 karet titulů, 30 karet základních dovedností, 30 karet dovedností hrdinů, 72 karet rolí, 20 karet slabostí, 10 karet terénu, 31 plastových figurek, 30 žetonů terénu, 12 praporů nepřátel, 12 plastových podstavců, 84 herních žetonů + pravidla a přehled pravidel

Podobné příspěvky