Recenze deskové hry Medvěd Wrr: Poprask na kolejích

medvěd wrr_16

Ministerstvo deskových a karetních her varuje:
Tato recenze je plná vagónů!

Tentokráte pro vás máme něco úplně jiného. Medvěd Wrr: Poprask na kolejích totiž není videoherní, není ani popkulturní a nějak tuhle karetní koskovku do jedné z těhle dvou kategorií propašovat by vyžadovalo oslí můstek o délce mostu Golden Gate! Jenže vznikla v našich luzích a hájích a pod jejím návrhem je podepsaný jeden z našich kolegů z branže, Michal Ekrt! Takže jsme si řekli, že to prubneme a do tohohle vlaku nastoupíme. A ještě, že jsme to udělali!

Hru máte připravenou za chvilku. Herní plocha se skládá z karty lokomotivy, karty startovního vagónu a několika karet barevných vagónů mezi nimi podle toho, kolik zrovna hraje hráčů! Na lokomotivu umístíte figurku zlého strojvedoucího, pod ní jeho kartu signalizující, kdo ho má zrovna na krku a nad ní zase dobírací balíček vagónů. Na startovní vagón zase dáte 2 až 4 hrdinné medvědy, nad něj hromádku bonusových žetonů a nad to všechno umístíte 3 karty výherních kombinací. Ty určují, jakých 5 barevných vagonů musíte mít na své straně pro zavření partie. Všechno to poskládáte i na menší konferenční stolek a kostkami můžete klidně házet do víka krabice hry! Na cesty nebo pár rychlých koleček s dětmi před spaním naprosto ideální!

Jakmile je všechno na svém místě, můžete začít zachraňovat vlak! Pravidla jsou jednoduchá. Během svého tahu máte na výběr vždycky jednu ze dvou akcí. Buďto přesunete svou figurku na některý z už neobsazených vagónů, nebo se pokusíte vagón, na kterém se zrovna nacházíte, získat pro sebe pomocí úspěšného házení kostkami! Těch máte k dispozici 5 a obsahují 3 různé symboly a a 1 až 3 tlapky. Hodíte, korespondující symboly s těmi na vašem vagónu přiřadíte a se zbývajícími kostkami házíte znova. Když vám žádný symbol nepadne, jednu ze zbylých kostech odložíte. Takto hody opakujete až do té doby, dokud nemáte čím házet, nebo nezískáte všechny potřebné symboly. Pokud se vám povede úspěšně získat vagón, vezmete si ho na svou stranu stolu, na jeho místo dáte nový z dobíracího balíčku a svou figurku přesunete zpátky do startovního vagónu. Výjimkou je situace, kdy se vám povede všechny symboly hodit hned na poprvé. To si pak můžete sami vybrat, kam se přesunete! No a když se vám vagón osvobodit nepovede, přijde on!

Strojvedoucí Crocs totiž nemá rád, když mu někdo narušuje jeho plány. Při neúspěšném hodu tak vystartuje ze své lokomotivy na vagón, kde daný pokus proběhl. Hráčova figurka v takovém případě nejen končí zpátky ve startovním vagónu, ale ještě zde musí zůstat tak dlouho, dokud se strojvedoucí vagón po vagónu zase nevrátí do své výchozí pozice! A každý jeho přesun je na úkor toho nebožáka, který ho vyrušil! Jediná naděje na předčasné vysvobození je, že kostky nebudou přát dalšímu hráči a Crocs vystartuje na něj. Při své cestě zpátky do lokomotivy navíc může narazit na další hráče, kteří se musí schovat a tím přichází o svůj tah.

Jinak je to ovšem docela férový chlapík, takže vás na hanbu pošle společně s jedním bonusovým žetonem! Ty lze použít nejen jako náhradu za jeden ze symbolů či opětovný hod již hozenými kostkami, ale také s nimi lehce zatopit vašim protivníkům. Kromě malého pomocného symbolu má totiž každý žeton i jeden ze tří obrázků škodíka! Krysy dokážou odpojit libovolný vagón. Crabson zase prohazuje figurky hráčů. Gorila pak umí otočit kteroukoliv z karet výherních kombinací a změnit tak pravidla výhry. Nic z toho v naprosté většině případů nedokáže napáchat opravdu masivní škody, ale o to v téhle hře ani tak nejde.

Co se zpracování týče, tak se na ničem nešetřilo! Už krabice působí krásným dojmem a po jejím otevření je to jen lepší a lepší! Žetony jsou kvalitně vyřezané, manuál nešetří obrázkovými příklady, figurky jsou ze dřeva s odolným potiskem, na karty je radost sáhnout a kostky mají vyražené symboly. To všechno je pak v krabici usazené do takřka perfektního insertu, kam všechno dokonale pasuje a zároveň to jde i velice snadno vyndat ven. Třešinkou na dortu je pak bonusová karta zlatého vagónu! Všechno mohlo být klidně v daleko menší a jednodušší krabičce bez insertu a vydavateli by zůstalo v kapse podstatně víc peněz. Takže za tohle velký palec nahoru!

Medvěd Wrr: Poprask na kolejích je jednoduchá hra. Jenže je jednoduchá přesně tím správným způsobem, díky kterému ji mohou hrát caparti a zároveň se u ní budou bavit i dospělí! Zkrátka jeden z těch ideálních kousků pro celou rodinu, kterým ještě podpoříte české herní vývojáře!

Plusy a mínusy:

  • skvělé zpracování jednotlivých komponent
  • nezabere moc místa v kufru ani na stole
  • zábavné pro děti i dospělé
  • náhoda je občas vážně blbec

Počet hráčů:

Herní doba:

Doporučený věk:

Lokalizace:

Distributor:

Obsah balení:

2-4

15-20 minut

7+

ANO

Pandemic s.r.o.

42 karet, 5 figurek, 12 žetonů, 5 kostek + pravidla

Podobné příspěvky