Recenze deskové hry Marvel X-MEN: Povstání mutantů

Xman_01

Superschopnosti chtěl mít alespoň jednou za život snad každý! Jenže s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost… Takže když někdo někde dělá bordel, je záhodno co nejrychleji nasoukat své kartonové pozadí do elasťáků, přesunout ho do Blackbirdu a vydat se zachránit svět! Jo a hlavně si nenechat doma kostky, protože bez těch se žádný správný hrdina v X-MEN: Povstání mutantů neobejde!

Po rozbalení téhle deskovky na vás vykoukne pár platíček k vymačkání a pytlíků k rozbalení. Na první pohled nemáte tucha, co s tím, ale přehledný manuál vás velice rychle provede přípravou a můžete začít hrát. Na stole před vámi tak najednou leží tři karty akademie tvořící místo, kde můžete nabrat síly, když při plnění nějakého úkolu dostanete až moc na budku, případně potřebujete některý z jejích speciálních efektů k dalšímu postupu. Dále tu máte několik (podle poštu hráčů) balíčků kontinentálních misí, kterými se postupně prokousáváte. No a pak je tu ukazatel hrozby a jeho karty. Na konci každého kola vyhodnocujete celkovou hrozbu podle počtu vykřičníků na všech odhalených kartách. Když ukazatel překročí číslo 15, svět jde do kytek a vy s ním. Zároveň po posunutí ukazatele otáčíte jednu kartu hrozby. Ty pro vás zpravidla nevěstí nic dobrého. V lepším případě napáchají jen nějakou drobnou neplechu. V tom horším aktivní mise ztíží o robotické sentinely, nebo vás dokonce donutí vyložit kartu z balíčku padouchů. Pár menších ryb se sice skrývá i mezi kartami kontinentálních misích, ale tady mluvíme o padouších s velkým P! Mystique, Juggernaut… Zkrátka samá lepší společnost! Jen jich tedy mohlo být o něco málo víc.

V každém kole pak na jednotlivé vyložené mise můžete nasadit svoje hrdiny, aby se je pokusili splnit. Každá má několik cílů reprezentovaných symboly, které musíte hodit na kostkách, přičemž hod můžete libovolným počtem kostek dvakrát opakovat tak, abyste získali co nejvíc potřebných symbolů. Štěstí můžete jít naproti využíváním speciální schopností a karet asistencí, stejně jako podpory v podobě karet mutantů, kteří zde plní roli obnovitelných i jednorázových předmětů. V průběhu partie navíc budete ještě vytvářet a ničit pouta reprezentující aktuální vztahy mezi členy vašeho týmu. Jenže pokud budete mít smůlu, špatné hody vás i tak semelou spolehlivěji, než všichni zloduši dohromady… Byli jste varování.

Jinak ovšem všechno dává dokonalý smysl, stačí vzít kostky do ruky a je z vás X-MEN! Smrt tu ke všemu neznamená konec. Jednoduše z krabice vytáhnete dalšího geroje a jedete vesele dál. Celou dobu se snažíte prokousat vybranou kampaní k finálnímu střetnutí. To se skládá vždy z několika k sobě přiložených karet tvořících scénu bojiště s větším počtem úkolů ke splnění. Takzvané zúčtování pak musíte zmáknout na jeden zátah. Buďto z něj vyjdete jako vítězové, nebo bídně zhynete a budete muset začít od začátku. Je proto dobré si nejprve nashromáždit nějakou tu podporu a pak už se jen modlit, že vám to bude dobře padat.

Co se kvality zpracování týče, Povstání mutantů jdou vytknout snad jen dvě věci. Ta první je absence jakéhokoliv insertu (té věci, která vám v krabici umožní si hezky rozeskládat jednotlivé komponenty do přihrádek a mít z toho radost). Zase je ale díky tomu v krabici spousta místa na případná budoucí rozšíření a hra samotná vzhledem k tomu, jak snadno se dá připravit, vlastně ani žádný nepotřebuje. Tou druhou je pak kartonové vyobrazení mutantů. Jasně, kdyby bylo v krabici 16 plastových figurek, výrazně by se to podepsalo na ceně a na zábavnosti to partiím nijak neubírá. Za ten lepší pocit bychom si ale klidně připlatili.

Vždycky jste chtěli chodit do té školy, kde mají pod hřištěm zaparkovaný Blackbird, její učitelé o přestávkách zachraňují svět a zároveň vám nevadí opravdu hodně náhody? Tak to budete X-MEN: Povstání mutantů pravděpodobně zbožňovat!

Plusy a mínusy:

  • díky kvalitnímu manuálu snadno pochopitelné
  • velké množství postav na výběr
  • plynulá a zábavná hratelnost
  • místy až moc založené na náhodě
  • žádný insert

Počet hráčů:

Herní doba:

Doporučený věk:

Lokalizace:

Distributor:

Obsah balení:

1-6

60-120 minut

14+

ANO

ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

16 karet hrdinů, 20 karet Mutantů, 8 karet dějových linek, 8 karet zúčtování, 30 karet hrozby, 1 Blackbird, 53 misí, 12 kostek, 1 stupnice hrozby, 99 různých žetonů + pravidla hry

Podobné příspěvky