Recenze deskové hry DreamQuest – Snílkův meč

DreamQuest_01

Najít společnou zábavu s vašim malým potomkem, synovcem, vnučkou nebo vnoučetem není vždycky úplně jednoduchý úkol, o to méně, kdy jste fanda deskovek a vaše sbírka obsahuje jen samé složitější tituly, kdežto capart sotva zvládne napočítat do deseti… Naštěstí pro vás máme řešení, které nezahrnuje oprášení člobrda! To řešení se jmenuje DreamQuest – Snílkův meč!

Pravidla téhle hry jsou naprosto jednoduchá. Máte sešit, který podle pokynů a vašich rozhodnutí procházíte. V podstatě jde o takový hodně, ale opravdu hodně jednoduchý gamebook. Každé střetnutí před vás pak postaví určitý počet žetonů, které musíte odstranit házením odpovídajících symbolů na kostkách, nebo speciálního symbolu aktivujícího efekt vašeho snílka nebo strážce. Sem tam najdete kartu s pokladem poskytujících při použití jednorázové bonusy případně sloužícím při odhození jako zdroj snových bodů fungujících coby místní forma životů. Jak strážce tak snílek jich mají celkem sedm a ztrácejí je v průběhu svého putování. Strážce pak funguje coby ochránce snílka a má k dispozici celkem tři žetony, s pomocí kterých může během dobrodružství vynulovat poškození coby možnost poslední záchrany. Při hodu své speciální schopnosti pak v základu navíc taktéž vykrývá zranění a pokud mu dojdou snové body, hra nekončí, jen se vyčerpá a už nemůže snílkovi aktivně pomáhat. Tahle funkce odkazuje na to, že strážce tu není hrdina, nýbrž pomocník starající se o to, aby to snílek dotáhl do konce v jednom kuse! Snílek má pak na své kartě tři žetony, které lze použít coby extra životy pro sebe nebo strážce. Pokud odebere poslední, dobrodružství končí a začínáte zase od začátku, ovšem o něco silnější!

Na konci každého dobrodružství si totiž zvolíte jednu z postav a povýšíte ji na novou úroveň. To lze udělat celkem dvakrát pro každou a kromě slušivé samolepky tak dostanete i možnost vylepšit si vaši speciální schopnost o další symbol dle svého výběru! Dobrodružství se tak stane o něco jednodušším, malý snílek má radost z toho, že něčeho dosáhl a příště se vrací do Říše zase o něco lépe připravený dokončit svůj úkol! V řeči nás dospělých to znamená nějaké čtyři herní seance, během kterých dá hra zároveň chytře prckovy možnost vyzkoušet si všechny alternativy, které oba příběhové sešity nabízí. Vlastně je to úplně primitivní. Funguje to ale dokonale! Na stránkách autorů (https://www.elixeer.co/en) si navíc můžete nechat vygenerovat v češtině knihu se souhrnem vašeho dobrodružství, kterou si pak můžete společně přečíst. Je to vlastně drobnost, ale právě na drobnostech stojí celé dětství!

Zpracování je jednoduše snové! Autoři si dali záležet na tom, aby byl celkový zážitek pro caparta co nejkouzelnější a je to poznat na každé komponentě krabičkou počínaje a tím posledním žetonem zkoušky konče! Už jenom krabička láká na úžasné dobrodružství v království snů a vám ve sbírce ostudu taky dělat nebude. Po otevření najdete přehledného snílkova průvodce (jak už jsme si ukázali výše, není ani moc co vysvětlovat, takže návod tomu odpovídá), ve kterém najdete i všechny samolepky a dva nádherné sešity na kvalitním těžkém papíru. Pod nimi se pak nachází jednoduchý, ale vkusný kartonový insert s kartonovými oboustrannými kartami pro hrdinu a strážce, všechny potřebné kartonové žetony, dvě dřevěné kostky, velké karty úkolů a malé karty pokladů. Snad jediný problém tady máme s tím, že samolepky nemusely být permanentní, protože vašemu potomkovi budete těžko vysvětlovat, že si to poznamenáte jen tužkou, abyste hru následně mohli poslat dál. Zkrátka by to zkazilo ono kouzlo, na kterém celé tohle dobrodružství staví. Za cca šest stovek tak možná nenabízí ten nejlepší poměr cena/výkon, který jsme v naší deskovkářské rubrice zatím měli, ten nadšený pohled v očích vaší ratolesti je nicméně k nezaplacení!

Chcete vzít svého potomka na epickou výpravu a na vaše drahé figurkové deskovky plné chapadel a skřetů je ještě moc malý? DreamQuest – Snílkův meč je nádherný způsob, jak si společně užít odpoledne nebo tři házením kostek a děláním jednoduchých, ale za to hrdinských rozhodnutí! Už se nemůžeme dočkat, až náš budoucí šéfredaktor doroste, abychom tuhle hru mohli projít i s ním!

Plusy a mínusy:

  • nádherné zpracování
  • skvělý systém hry rodiče a dítěte
  • možnost vytisknout si výsledek vaší výpravy
  • samolepky znesnadňují poslání hry další dvojici

Počet hráčů:

Herní doba:

Doporučený věk:

Lokalizace:

Distributor:

Obsah balení:

2

30 minut

6+

ANO

Asmodée-Blackfire

2 sešity dobrodružství, 2 průkazy hrdinů, 16 karet pokladů, 7 karet úkolů, 1 arch samolepek, 2 kostky, 11 žetonů, 2 ukazatele snových bodů, 1 snílkův průvodce v českém a slovenském jazyce + Digitální kopie vaší upravené knížky

Podobné příspěvky