Recenze deskové hry 7 Divů světa: Architekti

7 Divů světa jsme si už v redakci mohli zahrát ve formě verze pro dva hráče s podtitulem Duel, kterou můžete včetně jejích dvou rozšíření najít zde! No a protože jsme se do ní zamilovali, rozhodli jsme se, že zkusíme i tu s podtitulem Architekti! Ta se víc podobá původní předloze, i když od ní má zároveň stejně daleko. Není ovšem o nic méně zábavná!

Na první pohled máte silně zjednodušenou a zrychlenou verzi původní deskovky. Hráči mají před sebou svůj div světa a jejich cílem je ho část po části postavit. Nehraje se ovšem na věky a tím pádem odpadá budování vaší říše od základů. Suroviny sice hromadíte, ale okamžitě po získání dostatečného počtu je odhazujete, abyste za ně vztyčili další část vašeho monumentu. Zlaté karty obchodu jsou tu zredukované na univerzálního surovinového žolíka. Když se to někomu povede vztyčit poslední část divu, hra okamžitě končí, sečtou se vítězné body a ten kdo jich má nejvíc, vyhrává!

Tempo je přitom velice rychlé a celá partie tak příjemně plyne! Každý tah si líznete jednu kartu z některého ze tří pro vás dostupných balíčků. Jeden je uprostřed stolu a taháte z něj naslepo… Tedy pokud zrovna nemáte žeton kočky jako bonus za líznutí modré karty s jejím symbolem, protože pak se vždycky můžete podívat, která karta na vás čeká. Zbylé dva balíčky jsou pak ten váš a balíček jednoho z vašich protivníků, které máte po své pravé a levé ruce. U těch naopak víte, co zrovna máte na výběr. Můžete tak jít na jistotu nebo riskovat, snažit se vašim sousedům vyfouknout potřebné karty nebo si jít tvrdě za svým. Prostor pro taktizování tu není zrovna největší, ale i díky tomu si hra udržuje svižné tempo!

Zjednodušení se dočkala i věda a válčení. Zelené karty vědy nedávají možnost dosáhnout vítězství jako v Duelu, stále jejich prostřednictvím nicméně můžete získat užitečné žetony pokroku a jejich speciální schopnosti! Červené karty válčení pak kromě klasických štítů občas obsahují i jeden nebo dva vojenské rohy. Při líznutí takové verze červené karty se otočí odpovídající počet žetonů míru a jakmile se otočí poslední, dojde na poměřování velikosti armád s vašimi sousedy. Vítězové berou žetony vojenských vítězství, přičemž každý má v konečném zúčtování hodnotu tří vítězných bodů. Karty s rohy se následně odhodí. A to je všechno, nechť zvítězí ten nejlepší architekt!

Kde 7 Divů světa: Architekti naprosto kraluje, je ovšem zpracování! Krabice je masivní a už na první pohled poznáte, že tady se nešetřilo! Co mohla být u jednotlivých divů jenom sadou karet je tu zpracované do podoby samostatných částí z pevného kartonu! Stejně kvalitního zpracování se dočkaly i karty a všechny žetony. Z čeho nám ovšem notně poklesla brada bylo řešení insertu (toho plastu, ve kterém jsou všechny komponenty deskovky v tom lepším případě poskládané). Ten je totiž rozdělený na osm vyjímatelných přihrádek, po jedné pro každý div světa a jedné na neutrální karty a všechny žetony! A to není všechno! Každý div má totiž v rámci své přihrádky navíc ještě vyjímatelnou přihrádku s kartami! Příprava hry tak ani jednodušší snad být nemůže! Vezmete vybraný div, umístíte ho na stůl, karty a žetony dáte na určená místa a můžete hrát! Asi nejhezčí insert, jaký jsme zatím v redakci měli! A to vás hra vyjde jenom cca na tisícovku!

7 Divů světa: Architekti patří do kategorie těch deskovek, které vytáhnete, když se vám nebude chtít strávit půl hodinu vysvětlováním pravidel, dvacet minut přípravě a následně u stolu celé odpoledne! Skvěle poslouží i jako luxusně vypadající dárek za velice rozumnou cenu a ostudu vám ve sbírce rozhodně dělat nebude! Pokud ale rádi taktizujete, raději sáhněte po původní verzi hry nebo po našem oblíbeném Duelu.

Plusy a mínusy:

  • cena vzhledem k obsahu
  • nádherné balení a insert
  • snadná pravidla i příprava
  • nemá tolik prostoru pro taktizování

Počet hráčů:

Herní doba:

Doporučený věk:

Lokalizace:

Distributor:

Obsah balení:

2-7

25 minut

8+

ANO

ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

235 karet, 35 dílů divů světa, 7 držáků na karty, 8 pořadačů na herní součásti, 15 žetonů pokroku, 6 žetonů konfliktu, 28 žetonů vojenského vítězství, 1 figurka kočky se stojánkem + česká a slovenská pravidla

ARCHITEKTURA

ARCHITEKTURA
79 100 0 1
Napsal: Jan Kotrba
Napsal: Jan Kotrba
79/100
Míra zábavnosti iHrál převážně doma
Very good
Total
33
Shares
Napsat komentář
Related Posts