Předehra: Elden Ring

Je to tady! Kdo to říkal? My to říkali! No, vlastně to říkali všichni, ale my taky, tak ještě jednou: Dark Souls 4 přichází!

No dobře, možná úplně ne, ale skoro. Představujeme si, že si ve From Software zahráli Skyrim, zakroutili japonskými hlavami a řekli: to by byla dobrá hra, kdyby do ní někdo dal opravdové bojování! No a pak na sebe koukli… a udělali Elden Ring.

NA PŘEDEHRU SE MŮŽETE PODÍVAT TAKÉ V NÁSLEDUJÍCÍM VIDEU!

Hráli jsme několik hodin betu, jsme nadšení, je to Dark Souls a má to šmrnc. Základy fungují úplně stejně. Zabíjíte potvory, sbíráte duše, zkoušíte neumřít, což ne vždycky vyjde a mezi řádky skládáte, co se to kruci kolem děje. Příběhové pozadí psal George R. R. Martin, autor Hry o trůny, ale From Software pojal vyprávění zase po svém, a tak je děj v mlze a vy tápete. Přesně, jak to máme v temných RPG rádi!

Až nám skoro přišlo, že je ta kopie příliš věrná a novinek příliš málo, ale pak jsme pochopili tu hlavní. Zatraceně otevřený a barevný svět. Máte koně, nebo býko-antilopu nebo co to je, a můžete jít kam srdce kyne a antilopa doskáče. Nejdřív nám přišlo, že to je takový trik, ale ne, protože tohle není klasická velká mapa se spoustou otazníků, aktivit a questů. Tohle je zvláštní zadumaný svět, divočina s vlastními pravidly, do které jste vtrhli teď vy a něco hledáte. Asi. V příběhu zatím tápeme.

V každém kuse toho světa, který je celý váš, je kousek Dark Souls. Tu jen malá jeskyně s pokladem, tu najednou boss a nové kouzlo, nebo ztracený obchodník. Najednou máte nekonečno směrů k prozkoumání, a i když je ten hlavní daný, vás bude bavit prolézat každou píď a hledat cokoliv, co vám pomůže přežít o chvilku déle.

Nakonec to asi víc než ten Skyrim připomíná poslední Zeldu. Svět není zabydlen lidmi a jinou zvěří, vesnicemi a nebožáky v nesnázích, je to obří nehostinná krajina, v ní váš býk a meč a nekonečno dobrodružství.

Aby se komplexnost nějak kompenzovala, došlo ke zjednodušení. Bojový systém je tvrdý a nekompromisní, běžné světem chodící potvory ale vlastně poměrně snadné. Umíte se plížit a skákat, což pro vás často znamená zásadní výhodu, protože protivníci to neumějí, lůzři. Máte nějaké nové triky, třeba snadný protiútok z běžného bloku, a štíty vůbec jsou hodně silné a vytáhnou vás z lecjaké šlamastiky.

Vlastně nám chvílemi přišlo, že je Elden Ring míň drsné RPG a trochu víc hack’n’slash mlátička – i když u ní tedy budete hekat hlavně vy. Naštěstí pořád docela těžká.

Některé věci vás ale v Dark Souls subžánru vyloženě zarazí: máte mapu, do které si můžete dávat značky a pak za nimi jet… dobrý den, jen projíždíme! K libovolnému checkpointu se můžete teleportovat odkudkoliv, z koně můžete i obstojně bojovat.

Takže vlastně ano, Elden Ring je další Dark Souls, ale nakonec přece jen trochu jiný. Hodně uvolněný, nesmírně rozmanitý, absolutně svobodný. Viděli jsme jen malý kousek, zbytek vyjde v únoru, ale už teď vám můžeme zaručit, že to bude zatraceně velké a zcela nezapomenutelné dobrodružství. A že v něm možná párkrát umřete…

Dark Souls 4

Dark Souls 4
100 100 0 1
Napsal: Viktor Bocan
Napsal: Viktor Bocan
100/100
Těšíngmetr iHrál na PS5
The best
Total
15
Shares
Napsat komentář
Related Posts
Více

Předehra-mini: Timberborn

Do předběžného přístupu míří různé hry. Vezměte si například takový Timberborn… V téhle budovatelské strategií se ujmete vlády…
Více

Předehra: System Shock

Při studiu herní historie se určitě nemůžete vyhnout System Shocku. Stařičká klasika se stala modlou většiny dnešních akčních…
VYSÍLÁME!
PRÁVĚ NEVYSÍLÁME