Desková hra Patchwork

Když jsme s touhle rubrikou začínali, stavěli jsme ji na popkulturních a videoherních deskovkách. Postupně ale zjišťujeme, že na kartonu platí podobná pravidla jako na našich monitorech bez ohledu na to, jak hra na první pohled vypadá, a co má nakreslené na víku krabice. Vezměte si třeba takový patchwork… Je to starší hra, která ale nově změnila vydavatele, a protože naše zástupkyně šéfredaktora má šití moc ráda, rozhodli jsme se ho vyzkoušet. No a nakonec se k našemu velkému překvapení ukázalo, že jde vlastně o velice nápaditou a komplexní verzi Tetrisu!

Základní pravidla téhle rychlovky pro dva jsou tady tak jednoduchá, že je za pár minut pochopí skoro každý. Dalších pár minut zabere rozložení jednotlivých dílků do kruhu okolo hrací desky a můžete se pustit do díla! Oba hráči mají k dispozici vlastní čtvercovou desku, kterou je třeba do konce partie co nejvíc zaplnit. Za každé prázdné místo totiž musí zaplatit penalizaci v podobě dvou knoflíků. Ty tvoří zdejší měnu, za kterou kupujete dílky a zároveň vítězné body. Dílky jsou pak rozestavěné do kruhu okolo hlavní hrací desky a vždycky jsou v nabídce pouze tři nacházející se před figurkou určující aktuální nabídku. Když jeden z hráčů některý koupí, figurka se posouvá na jeho místo a nabídka se tak mění. Zároveň přitom posune svou figurku na hlavní hrací desce o tolik políček, kolik je u symbolu času na dílku. Jakmile při tom překročí figurku protihráče, hraje zase on do té doby, než se ocitne ve vedení.

Jednoduché? Vtip spočívá v tom, že nákupem časově náročného dílku lze protihráči vytvořit prostor k nákupu několika menších dílků. Zároveň ale na rychlejšího hráče čeká na ploše několik speciálních dílků záplat, které dokáží zaplnit jedno políčko a je třeba je použít okamžitě po jejich získání. Posledním prvkem na ploše jsou symboly knoflíků, které vám po překročení dají tolik knoflíků, kolik je jich vyobrazeno na dílcích, které už máte umístěné na vlastní ploše. Při nákupu dílků je tak třeba přemýšlet o tom, co zpřístupníte svému protivníkovi, jak moc se posunete k nejbližší záplatě, kolik si přidáte na plochu knoflíků pro jejich doplňování a kolik vám zbude knoflíků pro další nákup! K dispozici je ještě akce dohnání protivníka bez nákupu, která vám dá jeden knoflík za každé políčko, ale čas nelítostně běží a každé políčko se počítá! Ve finále tak budete taktizovat mnohem víc, než byste si podle veselého vizuálu téhle deskovky mysleli, a to ani nemluvíme o nutnosti to všechno na vaši plochu nějak naskládat! Tady se vážně nudit nebudete!

Co se zpracování týče, není téhle deskovce moc co vytknout. Insert tu sice úplně chybí, prakticky ovšem není potřeba a při ceně necelých šest stovek bychom ho ani neočekávali. Všechny tři hrací desky jsou z kvalitního kartonu a stejně tak jednotlivé dílky, které do sebe navíc krásně zapadají! V balení najdete i dva plastové pytlíčky na figurky a žetony. Snad jedinou výhradu tak máme k žetonům knoflíků, které mohly být o něco málo větší a hlavně mohly být plastové. Nutno ovšem dodat, že by to při dnešních cenách výrazným způsobem navýšilo cenu a nejde o nic, co by se nedalo vyřešit návštěvou nejbližší galanterie nebo zaměstnáním 3D tiskárny.

Variant na Tetris existuje hodně (například vynikající Project L, na který najdete recenzi zde), ale pokud dáváte přednost hraní ve dvou, Patchwork byste si rozhodně neměli nechat ujít! My ho u nás v redakci přidáváme do skříňky našich oblíbených deskovek!

Počet hráčů:

Herní doba:

Doporučený věk:

Lokalizace:

Distributor:

Obsah balení:

2

30 minut

8+

ANO

Asmodée-Blackfire

1 časový plán, 2 plány přikrývky, 1 figurka, 2 žetony času, 33 záplat, 5 kožených záplat, 50 žetonů knoflíků + česká a slovenská pravidla

Tetris

Tetris
85 100 0 1
Napsal: Jan Kotrba
Napsal: Jan Kotrba
85/100
Míra zábavnosti iHrál a dosud hraje
Amazing
Total
0
Shares
Napsat komentář
Related Posts
VYSÍLÁME!
PRÁVĚ NEVYSÍLÁME